Основні вимоги до фасадної фарби
Стійкість УФ-променів
Гарна фасадна фарба має бути стійка до УФ-променів, тому що під впливом сонця колір повільніше зношується. У Європі заведено, що від УФ променів руйнування дасть змогу не раніше ніж 10 років після нанесення фарби.
В Україні, навіть якщо виробник додав у фарбу всі необхідні складники, то колір приходить у непридатність максимум через 3 роки. Це вважається нормою, тому що вітчизняні компоненти руйнуються зі швидкістю 30% сполучних на рік.
Паропроникність
Здатність матеріалу пропускати або затримувати пару. Наші будинки з цегли та бетону «дихає» і в разі недоступності паропроникності можна помітити сповзання фарби шарами. Особливо помітно у вологих приміщеннях, де стінки та стелі пофарбовані олійною фарбою.
Еластичність і стійкість до кислот
Фарба має зберігати необхідну пружність згодом висихання, адже через температурні перепади та зсідання на поверхнях наших фасадів трапляються мікродеформації, які не зобов'язані руйнувати лакофарбове покриття.
Стійкість до лужних і кислотних впливів чимало важливих чинників під час вибору фасадної фарби. Повітря з вихлопними газами та осаду також викликають руйнування.
У Європі за всіма даними фасадна фарба проходить тестування, щоб максимально розкрити потенційні можливості.
З чого починати фарбування фасаду?
Аналіз і характеристика основи
Визначення ступеня деформації, міцності поверхневих шарів, ступеня вбирання, абсорбції, водневого показника РН, присутності розчинників тощо. Барвисті покриття мають мати необхідну еластичність, щоб бездефектно сприймати гідротермічні розширення й стиснення основи поверхні. Для ремонтних забарвлень визначається сукупність нового покриття з тим, яким раніше оброблений фасад.
Аналіз зовнішніх чинників впливу
Виповнюється облік погодних критеріїв, рівень забрудненості атмосфери. Оцінка сумарної кількості вологи, яка надходить у стіни від усіх джерел вологи. Покриття має мати достатню паропроникність, щоб волога, що надходить у стіни, могла вільно випаровуватися.
Виясниться біоактивність основи, визначення необхідних протигрибкових, бактерицидних, противодорозлових властивостей покриттів.
Підбір лакофарбового матеріалу
Ґрунтуючись на перерахованих вище чинниках, можна підібрати фарбу, яка найкраще закриє вимоги та найкраще впорається з проблемами. Красувати фасад треба за оптимальних погодних критеріїв: жар повітря не нижче ніж +5 °C, не фарбувати в зливник або в сиру погоду (якщо вологість повітря вища за 75%), за сильного вітру та на сонці. Вибір фарби залежить від вимог, які пред'являються до покриття й від конкретного типу основи.
Зовнішність і міцність покриття на 60% залежить від підготовки поверхні, на 40% від самого покриття, від правильної роботи з ним і від її якості.
Фасадні фарби на водній основі, різновиду
Мінеральна фарба
Зазвичай мінеральна фарба застосовується на мінеральні поверхні, наприклад, на мінеральну штукатурку або на поверхні, які раніше були покриті цим же матеріалом. Ці фарби складаються з цементу для цементної фарби, вапняного молочка для вапняної фарби, лужностійких неорганічних пігментів.
Головна перевага водно дисперсійних фарб — це те, що сполуки, що входять до складу, розміщені у формі дрібних частин у воді та не розчиняються дорожчими, токсичними та вогненебезпечними органічними розчинниками.
Вони вирізняються гідрофобністю водовідштовхувальним ефектом, еластичністю, гарною механічною міцністю. Ці фарби мають безумовне значення екологічної чистоти, високих технологічних параметрів, а також водою як розріджувач. Вони майже не пахнуть, легко наносяться пензлем, валиком і фарбопультом. Найкращими за експлуатаційними характеристиками визнані водно дисперсійні акрилові фарби.
Силікатні фасадні фарби
Однокомпонентні дисперсійні фарби на основі рідкого калійного скла, що містять покращують органічні добавки. Вони мають найбільшу повітропроникність. Силікатні фарби постачаються в готовому вигляді.
Силіконові фарби
Силіконова емульсія поєднує в собі найкращі властивості акрилової та силіконової фарби: паропроникність майже така сама, як у силікатної, тому вона теж підходить для будинків із поганим гідроізоляційним фундаментом і, крім того, не підтримує розвиток мікроорганізмів.
Сполучна речовина в цьому матеріалі — кремнійорганічна силіконова смола. Після того як фарба висихає, поверхня матиме натуральний природний матеріал.
Фарба створює водовідштовхувальну плівку, а структура плівки має здатність самоочищення, так званий лотосовий ефект. Вони спільно з мінеральними та акриловими фарбами, а також з акриловими фарбами, допускають перефарбовування старих силікатних фарб.
Модифіковані матеріали
Вони є вдосконаленим варіантом акрилової системи, до якої додається силіконова смола або силікон (проміжковий складник для виробництва силіконової смоли).
Силікон і силікон модифіковані покриття мають гарну адгезію, краще пропускають вуглекислі гази та воду, захищають від впливу УФ, мають велику еластичність, а отже, довговічність. Їх можна наносити практично на всі наявні в будівельній практиці мінеральні підкладки.